Ile kosztuje sklep internetowy?

Sklepy można podzielić najprościej na trzy grupy:

 1. Sklep w modelu SaaS (abonamentowy)
 2. Sklep oparty o skrypt Open Source
 3. Sklep dedykowany, napisany od początku do końca pod klienta

Ad.1

W modelu SaaS jest najłatwiej zacząć gdyż dostajemy przestrzeń sklepową którą dość łatwo jest skonfigurować przynajmniej od strony technicznej nie mówimy o wyglądzie (szablonie). Taki sklep w stanie podstawowym jest praktycznie gotowy więc za cenę miesięcznego abonamentu możemy już działać oczywiście uprzednio kupując domenę, za to serwer mamy w cenie. Niestety taki sklep ma wiele wad gdyż wydawać by się mogło że miesięcznie nie jest to jakoś mocno drogie rozwiązanie ale jeśli policzymy to chociażby za jeden rok to uzbiera się ładna suma.

Dla przykładu dwa abonamenty popularnej platformy, oprócz Basic ze względu na bardzo okrojone opcje w sklepie:

 • Business wynosi 187zł netto czyli rocznie 2244zł plus vat
 • Supreme wynosi 299zł netto czyli rocznie 3588zł plus vat

Bardzo łatwo policzyć że w kolejnych latach stanie się to bardzo drogie rozwiązanie i bardzo często słyszymy rady takie jak „zacznij o takiego sklepu a jak się rozkręci to zmienisz” 😊

Takie przenosiny wcale nie są proste a przeprowadzone przez nieodpowiednią osobę lub firmę mogą zakończyć się utratą ruchu czyli tego co wypracowaliśmy przez cały okres użytkowania i włożyliśmy często bardzo dużo pracy. Jest to możliwe oczywiście ale też będzie bardzo kosztowne jeśli ma być to przeprowadzone profesjonalnie.

Ad.2

Sklep oparty o skrypt Open Source.

Są to oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym gdzie można zaprojektować dosłownie wszystko a przy tym nie jest to aż tak kosztowne ze względu na sprawdzony silnik sklepu.

Takie rozwiązania to między innymi Presta Shop, Magento, Open Cart i wiele więcej. Największa ilość sklepów powstaje oparta właśnie na tych skryptach, one również mają wady ale jest to wtedy sklep który jest własnością klienta a koszty utrzymania roczne to domena, serwer i certyfikat mniej więcej do 500 zł rocznie oczywiście można taniej i można drożej wszystko zależy od tego jak duży będzie asortyment i parę innych czynników.

Oprócz tego dochodzi nam opłata za stworzenie takiego sklepu od szaty graficznej po wdrożenie i serwis. Dla przykładu u nas w najdroższe rozwiązanie kosztuje 3000 zł netto jednorazowo i w tej cenie klient dostaje sklep który ma wszystkie potrzebne opcje do działania typu:

 • Płatności
 • Wysyłka
 • Wszystkie potrzebne narzędzia potrzebne do analizy i reklamy sklepu
 • Profesjonale wizytówki w sieci
 • Blog
 • Pomoc techniczna i doradcza przez rok
 • Pomoc przy regulaminie i Rodo

I wiele innych rozwiązań według potrzeb klienta.

Tego typu sklep ma bardzo dużo zalet, między innymi:

 • Bardzo duża możliwość rozbudowy
 • Zmiana szaty graficznej lub całego szablonu
 • Dostęp do pełnego kodu źródłowego co za tym idzie dużo większa możliwość pracy nad SEO i pozycjonowaniem
 • Duża ilość gotowych modułów do rozbudowy sklepu

Ad.3      

Sklep dedykowany, czyli pisany pod dokładne wytyczne klienta, najczęściej autorskie rozwiązanie które wyróżnia dany sklep na tle konkurencji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet jak również kilka istotnych wad.

Największą wadą jest cena takiego projektu gdyż jest trudna do oszacowania w zależności od funkcji sklepu jak również rozbudowania. Średnio ceny wahają się miedzy 30000 zł najprostszy a 200000 już dość mocno rozbudowany ale tak jak wspomnieliśmy to zależy od wielu rzeczy.

Na taki sklep mogą sobie pozwolić duże marki które już efektywnie działają i mają bardzo duży potencjał sprzedażowy, na pewno nie jest to propozycja na start.

Krótkie podsumowanie

Naszym zdaniem jeśli chcesz spróbować swoich sił w Internecie może nie łatwiejsze ale bezpieczniejsze będzie postawienie własnego sklepu chociażby podstawowego niż inwestowanie w SaaS gdyż późniejsze przenosiny mogą być bardzo bolesne i kosztowne. Owszem trzeba znaleźć odpowiednią osobę albo firmę która nam to zrobi i nie będzie to tylko stworzenie sklepu ale dalsza pomoc techniczna i edukacyjna. Wiemy że to nie jest proste ale my tak działamy ponieważ ważny jest dla nas klient który jest zadowolony i taki który do nas wróci. Jeśli macie pytania piszcie 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *